3 خرداد , 1403

مجله زومـفا

دنیا منتظرت نمیمونه

هوش مصنوعی Chat GPT چیست؟

هوش مصنوعی و چت GPT

هوش مصنوعی و چت جی پی تی

اخیرا هوش مصنوعی فناوری جدیدی را به دنیا ارائه کرده که بر بسیاری از صنایع مختلف نیز تاثیر گذاشته. به توضیح ساده­ تر چت جی پی تی نوعی رباط گفت و گو محور بر مبنای هوش مصنوعی بوده که توسط OpenAi توسعه یافته که در مرورگرهای وب در دسترس عموم قرار دارد. این فناوری خیلی زود به یکی از محبوب ترین فناوری­های هوش مصنوعی تبدیل شده و مورد استقبال بسیاری نیز قرار گرفته است.

 

تعریف ChatGPT

ChatGPT سطح جدیدی از تعامل و نوعی ارتباط انسان و کامپوتر است که می­تواند به سوالاتی که مخاطبان از آن می­پرسد پاسخ داده و در انجام اموری دیگری همچون نوشتن مقاله، ایمیل، ترجمه و … کمک کننده باشد. این فناوری هوش مصنوعی نوعی ابزار پرازش زبان طبیعی  (Natural Language Processing) است و به دلیل اینکه این ربات در مرحله توسعه و تحقیق قرار دارد فعلا استفاده از آن رایگان است.

 

 

مخترع ChatGPT کیست؟

این چت بات دستاوردی جدید از یک شرکت تحقیقاتی به نام OpenAI است که از جمله بنیان گذاران آن ایلان ماسک است. البته ایلان ماسک در حال حاضر جایگاه و سمتی در این جایگاه ندارد ولی به موضوعات مربوط به ربات چت جی پی تی واکنش­های مثبتی نشان داده و آن را زیبا و جذاب توصیف کرده.

چت بات جی پی تی توسط یک استارتاپ خصوصی که با هدف هوش مصنوعی وابسته به فناوری­های بی خطر است تولید شد و به چنان محبوبیت دست یافت که یکی از غول­های فناوری همچون شرکت مایکروسافت، روی آن سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری کرد.

 

قابلیت­های ChatGPT

شرکت OpenAI به تازگی از قابلیت­های جدیدی از ربات GPT-4 رو نمایی کرده. از جمله این قابلیت­ها میتوان به کار گیری ورودی­هایی­ به شکل متن و تصویر و ارائه متن متناسب با آن اشاره کرد. قابلیت­های دیگر آن امکان فهم تصویر و ساخت متن برای آن است که در دیگر نسخه­های هوش مصنوعی OpenAI در دسترس نبوده و امکان تست آن تنها در اختیار پلتفرم ویژه نابینایان می­باشد.

 

چت بات جی پی تی چگونه کار می­کند؟

چت بات جی پی تی با کمک یک رابط کاربری بر اساس گفت و گو که وابسته به تکنولوژی یادگیری ماشین است کار می­کند. نحوه کار با آن به این صورت است که با پرسش از طرف کاربر، فرامین و سوالات کاربر را تحلیل کرده و پاسخ­هایی مناسب به آن می­دهد.

از دیگر مزایای ربات چت جی پی تی سهولت استفاده از آن است. ربات می­تواند با ساده ترین صورت ممکنه پاسخ مرتبط با سوال کاربر را پاسخ دهد. فرم گفت و گو محور چت بات جی پی تی به کاربر اجازه گفت و گوی طولانی با حفظ محوریت بحث را داده و همچون صحبت با انسانی دیگر می­توان با اتکا به گفت و گوی قبلی به ادامه بحث با ربات بپردازید. به این ترتیب ربات در طی گفت و گو با کاربر با چالش­هایی رو به رو می­شود که منجر به اصلاح و ارائه نتایج مرتبط با خواست کاربر می­شود.

اهمیت استفاده از این ابزار هنگام استفاده از چت جی پی تی نوع پرسش و شیوه بیان آن است. حین کار با این ربات باید نیت و هدف از پرسش خود را بدانید و با دقت سوال خود را مطرح کنید تا مورد انتظار ترین پاسخ را دریافت کنید. استفاده مکرر از ربات جی پی تی باعث می­شود تا قلق­های پرسیدن سوال از آن را به دست آورده و به مرور رفتار صحیح از آن را یاد بگیرید.

 

کلام پایانی

این هوش مصنوعی با نصب بر روی انواع گوشی­ها به ارائه خدمات به تمامی افراد جامعه پرداخته و تا حد بسیار زیادی پاسخ طبیعی به سوالات شما می­دهد که با ثبت نام و ورود به چت جی پی تی علاوه بر مطرح کردن سوالات خود می­توانید امکاناتی دیگر مثل خلاصه نویسی، ویراستاری، ترجمه متن، خواندن پست­های بلاگ، خواندن کد برنامه نویسی، مشاوره  و یا حتی بازنویسی متن را نیز از آن بخواهید.

0
ثبت کامنت برای این مقاله...x