3 خرداد , 1403

مجله زومـفا

دنیا منتظرت نمیمونه

ضررهای هوش مصنوعی

ضررهای هوش مصنوعی

ضررهای هوش مصنوعی

ضررهای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی روز به روز در صنایع مختلف نفوذ کرده و نقش مهمی ایفا می‌کند. در واقعیت، اکثر ما تقریبا هر روز با هوش مصنوعی به شکلی مواجه می‌شویم. پیشرفت باورنکردنی این فناوری پتانسیل بهبود معجزه آسایی بسیاری از جنبه های زندگی را دارد، اما از سوی دیگر نباید خطرات احتمالی آن را نادیده گرفت. بر اساس مطالعاتی که انجام شده، امروزه بسیاری از کارشناسان در رابطه با خطرات هوش مصنوعی هشدار داده‌­اند که بهتر است به آن­ها توجه کنیم. رشد هوش مصنوعی متوقف نمی‌شود و هر سال به طور تصاعدی در حال گسترش است. پس بهتر است با خطراتی که در این زمینه وجود دارد بیشتر آشنا شویم. تا انتهای مقاله با زومفا همراه باشید.

 

هوش مصنوعی چیست؟

قبل از  اینکه بخواهیم ضررهای هوش مصنوعی را به شما معرفی کنیم، بهتر است بدانید که هوش مصنوعی چیست؟ هوش مصنوعی  به برنامه‌های کامپیوتری توانایی تفکر و یادگیری را می‌دهد. در واقع شبیه سازی هوش انسان برای ماشین‌ها طراحی شده است تا ماشین ها کارهایی را انجام دهند که انسان‌ها می‌توانند انجام دهند. هوش مصنوعی بر اساس قابلیت هایش به سه نوع اصلی تقسیم می‌شود: هوش مصنوعی ضعیف، هوش مصنوعی قوی و هوش مصنوعی فوق العاده.

هوش مصنوعی ضعیف روی یک کار تمرکز می‌کند و نمی‌تواند کاری فراتر از محدودیت های تعریف شده برای آن انجام دهد. یک هوش مصنوعی قوی می‌تواند هر وظیفه فکری را که یک انسان قادر به انجام آن است، درک کرده و بیاموزد. محققان در تلاش برای دستیابی به هوش مصنوعی قوی هستند.   هوش مصنوعی فوق العاده نیز، از هوش انسان پیشی می‌گیرد و می‌تواند هر کاری را بهتر از انسان انجام دهد. این در واقع هنوز یک مفهوم است و به واقعیت تبدیل نشده است.

 

هوش مصنوعی چقدر می‌تواند خطرناک باشد؟

این فناوری هر روز پیچیده‌تر می‌شود و این پیشرفت می‌تواند خطرات مختلفی از موارد ساده (وقفه در کار) تا خطرات فاجعه بار را به همراه داشته باشد. اعتقاد بر این است که هوش مصنوعی از دو جهت خطرناک است: این فناوری برای انجام کارهای مضر برنامه ریزی شده است و این فناوری ممکن است به گونه‌ای طراحی شده باشد که مفید باشد، اما به هدف خود آسیب می‌رساند. اما در کنار این تهدیدات می‌توان به 5 تهدید فوری اشاره کرد که می‌تواند در چند سال آینده مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. در زیر در مورد خطرات صحبت خواهیم کرد.

 

اتوماسیون شغلی

اتوماسیون شغلی از اولین ضررهای هوش مصنوعی به حساب می­‌آید.  اتوماسیون یکی از مهم ترین خطرات هوش مصنوعی در مشاغل مختلف است. از کارخانه‌ها گرفته تا خودروهای خودران، آغاز اتوماسیون به دهه‌ها قبل برمی‌گردد، اما روز به روز در حال افزایش است. سیستم‌های هوش مصنوعی بسیاری از وظایف مختلف را بهتر از انسان ها انجام می‌دهند. به طور کلی، از این جنبه‌ها، آن‌ها ارزان تر، دقیق تر و کارآمدتر از انسان هستند. از آنجایی که هوش مصنوعی بسیاری از مشاغل را تصاحب می‌کند، بسیاری از کارگرانی که شغل خود را از دست داده اند، نمی‌توانند شغل جدیدی پیدا کنند زیرا تجربه یا اعتبار لازم را ندارند.

 

امنیت و حریم خصوصی

از دیگر ضررهای هوش مصنوعی می­‌توانیم به این مورد اشاره کنیم که مشکل اصلی این است که با افزایش نگرانی‌های امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی، اقدامات متقابلی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند نیز افزایش می‌یابد. اگر از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای محافظت در برابر مسائل امنیتی استفاده کنیم، خود سیستم هوش مصنوعی باید ایمن باشد. در صنعت حفظ حریم خصوصی، شرکت‌های بزرگ در چند سال گذشته تحت نظارت جدی دولت ها و تنظیم کننده ها قرار گرفته اند. برخی از نیروهای پلیس در کشورهای مختلف از عینک‌های هوشمند با نرم افزار تشخیص چهره برای شناسایی مجرمان تحت تعقیب یا افراد مشکوک استفاده می‌کنند.

بدافزار با هوش مصنوعی

از دیگر ضررهای هوش مصنوعی می­‌توانیم به بدافزار با هوش مصنوعی اشاره کنیم. هوش مصنوعی در هک کردن سیستم‌های امنیتی و شکستن رمزگذاری‌های مختلف بهتر شده است. بخشی از این به دلیل پیشرفت در یادگیری ماشین است. این بدان معنی است که بدافزار مبتنی بر هوش مصنوعی از طریق آزمون و خطا بهتر می‌شود و خطر آن در طول زمان افزایش می‌یابد.

 

سلاح‌های خودمختار

سیستم‌های هوش مصنوعی مدت‌هاست که به عنوان ابزارهای خودکار کنترل شده توسط انسان وجود داشته‌اند. در این زمینه باید به هشدار صدها متخصص فناوری اشاره کرد که از سازمان ملل خواستند راهی برای محافظت از بشریت در برابر سلاح های مستقل ایجاد کند ارتش کشورهای مختلف به سلاح هایی با استفاده از هوش مصنوعی یا سلاح‌هایی که تا حدی به این سیستم‌ها وابسته هستند دسترسی دارند.

اطلاعات جعلی و دقیق

فناوری Deepfake هر روز در حال بهبود است، که تشخیص ویدیوهای جعلی را سخت‌تر می‌کند. اگرچه در حال حاضر این فناوری عمدتاً برای ایجاد ویدیوهای جعلی از افراد مشهور استفاده می شود اما اکنون عده‌ای کلاهبردار با استفاده از عکس افراد عادی در شبکه‌های اجتماعی از آنها فیلم‌های جعلی تهیه می‌کنند تا پول دریافت کنند. همچنین باید به استفاده از هوش مصنوعی برای ویرایش تصویر و شبیه سازی صدا اشاره کرد که می تواند تاثیر زیادی در جامعه داشته باشد.

 

نتیجه‌­گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواعی از ضررهای هوش مصنوعی آشنا کنیم. همانطور که هوش مصنوعی رشد می‌کند، کاربردهای آن نیز رشد می‌یابد و فناوری جدید قدرتمند همیشه در معرض خطر سوء استفاده قرار دارد. این خطرات بر هر جنبه‌ای از زندگی روزمره ما تأثیر می‌گذارد، از حریم خصوصی و امنیت سیاسی گرفته تا اتوماسیون کار. اولین قدم در کاهش ضررهای هوش مصنوعی این است که تصمیم بگیرید در چه موقعیت‌هایی از فناوری استفاده شود و در چه موقعیت هایی باید از آن اجتناب کرد. از اینکه تا انتها همراه ما بودید از شما ممنونیم.

0
ثبت کامنت برای این مقاله...x