3 خرداد , 1403

مجله زومـفا

دنیا منتظرت نمیمونه

تاثیر تکنولوژی بر زندگی

تاثیر تکنولوژی بر زندگی

تاثیر تکنولوژی بر زندگی

تاثیر تکنولوژی بر زندگی

همانطور که میدانید امروزه با توجه به افزایش علم و دانش، تکنولوژی و فناوری‌های جدید و تازهای پدید آمده اند که بر زندگی انسان تاثیر به سزایی گذاشته اند که البته این تاثیرات میتواند مثبت و منفی باشد. ما در این مقاله در تلاش هستیم تا درباره تاثیر تکنولوژی بر زندگی و همچنین موارد زیر بحث و گفت وگو کنیم پس ما ما همراه باشید.

  • تکنولوژی به چه معناست؟
  • تاثیر تکنولوژی بر پیشرفت تکنولوژی
  • ارتباط بین کشاورزی و تکنولوژی
  • تاثیرات منفی تکنولوژی

 

تکنولوژی به چه معناست؟

در ابتدا بهتر است که به معنی و مفهوم تکنولوژی بپردازیم و بفهمیم تکنولوژی به چه معنا است؟

تکنولوژی یا همان فناوری به دانش و تجربه ای گفته میشود که توسط دانشمندان و مخترعین به ایده و طرح تبدیل شده و پس از بررسیهای انجام شده منجر به تولید و عرضه وسایل و امکانات جدید میگردد که کاملا جدید بوده و در جهت کمک به زندگی آدمی تولید شده است.

کاملا واضح است که به هیچ عنوان نمیتوان از تاثیر تکنولوژی بر زندگی چشم پوشی کرد زیرا با وجود تکنولوژی کارها راحتتر، سریعتر و آسانتر شده است، همچنین نیاز به نیروی انسانی در حوزههای مختلف مثل کارخانهها به حداقل رسیده. اما با وجود اینها تاثیر تکنولوژی بر زندگی میتواند منفی نیز باشد برای مثال تکنولوژی و ستفاده از آن انسان را تنبل و یکجا نشین کرده که خود زمینه ساز بیماریهایی مثل اضافه وزن و دیابت باشد.

تکنولوژی میتواند از ساده تا پیچیده متفاوت باشد، تکنولوژی شاخهها و زمینههای مختلفی داشته و منحصر به یک مورد و بحث خاص نمیشود، این شاخه ها عبارت اند از کشاورزی، ارتباطات، حمل و نقل، پزشکی، آموزشی و غیره که تاثیر تکنولوژی بر زندگی در این زمینهها را نمیتوان نادیده گرفت، در ادامه درباره تاثیر هر مورد به تفکیک اشاره خواهیم کرد.

 

تاثیر تکنولوژی بر پیشرفت پزشکی

همانطور که میدانید در گذشته بسیاری از افراد بیمار و مریض به دلیل نبود امکانات پزشکی در اثر سادهترین بیماریها درمان نشده و فوت میشدند اما امروزه به کمک تکنولوژی روز به روز عرصه پزشکی در داخل کشور و خارج پیشرفت کرده و تاثیر تکنولوژی بر زندگی در آن نمایان شده است برای مثال در گذشته با استفاده از تیغ و قیچی و بی هوش کردن فرد بیمار، به عمل جراحی وی میپرداختند اما امروزه اشعه لیزر روی کار آمده است که بدون خون ریزی عمل مورد نظر انجام شده و افراد از خطرات همراه با بیهوشی در امان هستند.

از دیگر موارد تاثیر تکنولوژی در پزشکی میتوان بیان داشت، بر خلاف گذشته که افراد زیادی در اثر نازایی و بچهدار نشدند تا اخر عمر از نعمت بچه بی نصیب بودن، امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تا حدود 90 درصد مشکلات نازایی قابل حل شده اند به طوری که میتوان داخل دستگاه مخصوص به جای رحم و شکم مادر اسپرم و تخمک را با یکدیگر ترکیب کرده تا عمل لقاح صورت گرفته و جنین تشکیل شود سپس جنین را وارد شکم مادر کرد تا دوران جنینی تمام شسده و بچه به دنیا آید.

 

ارتباط بین کشاورزی و تکنولوژی

حتما میدانید که کشاورزی و محصولات آن جزو اصلیترین و پایهترین حوزه ها در جهان به شمار میآیند و بقیه صنایع به آن متکی هستند. از این جهت پیشرفت در کشاورزی پیشرفت برای همه صنایع محسوب میشود، تاثیر تکنولوژی بر زندگی در این زمینه بسیار مفید بوده و کشاورزان در چند سال اخیر به دستاوردهای مهمی رسیده اند.

برای مثال امروزه در جهان رباتهای شبیه انسان ساخته شده اند که به جای انسان میتواند در فصل گرما و سرما کار برداشت محصولات را انجام دهند و کاملا بدون دخالت دست انسان آن را بسته بندی کرد، این نوع رباتها بر اساس شکل و رنگ میوه رسیده که در ذهن خود دارند کار تفکیک را انجام داده و میوه رسیده را از درخت جدا میکنند.

بسیاری از گیاهان و میوهها داخل گلخانه کشت و برداشت میشود که البته به نظارت شبانه روزی توسط اپراتور و شخص خاص نیاز دارد اما با پیشرفت تکنولوژی، حسگرهای مخصوص اختراع شده اند که نسبت به پارامترهای خاص عکس العمل نشان داده و برای مثال نور، رطوبت، آبدهی و غیره را کنترل میکند و به صورت خودکار نظارت همه جانبه دارد.

 

تاثیرات منفی تکنولوژی

در بالا به چندین مورد از موارد مثبت تاثیر تکنولوژی بر زندگی انسان اشاره کردیم اما جنبه منفی تاثیر تکنولوژی نیز به همین اندازه زیاد بوده و تمام افراد جامعه را درگیر کرده است برای مثال وقتی شبانه روزی افراد با گوشی و لپتاپ و تلویزیون سرگرم باشند به مرور زمان بر اساس گفته روانشناسان با اختلالات روانی رو به رو میشوند که نتیجه آن میتواند افسردگی، گوشهگیری، پرخاشگری، استرس و اضطراب و غیره باشد.

علاوه بر مشکلات روانی تاثیر تکنولوژی بر زندگی بر ابعاد جسمانی انسان نیز دیده شده است به طوریکه امروزه افراد زیادی چه جوان و چه میان سال از دردها مفصلی مثل کمر درد و گردن درد رنج میبرند که ناشی از نشستن و کار یکنواخت انجام دادن است، علاوه بر این بسیاری از افراد در سنین خیلی پایین وادار به استفاده از عینک شده زیرا چشم در اثر خستگی زیاد ضعیف میشود.

اگر دقیقتر نگاه کنیم تاثیر تکنولوژی بر زندگی در سبک زندگی افراد نیز مشهود است، برای مثال در گذشته افراد برای خبر گرفتن از حال یکدیگر ساعاتی از روز را به دید و بازدید اختصاص میدادند اما امروزه با وجود گوشی و ایمیل این سنت به فراموشی سپرده شده است.

با همه اینها میتوان گفت کودکان و حتی جنین داخل شکم مادر بیشترین آسیب را از تاثیر تکنولوژی بر زندگی میگیرند به همین دلیل همراه توصیه میشود کودک و مادر باردار از اشعههای درمانی، لیزر و حتی مجهای اینترنت و وایفای دوری کنند تا کمترین آسیب دچار این افراد گردد، زیرا در صورت عدم رعایت نکات، مشکلاتی اعم از تاخیر رشد، چاقی، حافظه ذهنی ضعیف و غیره  گریبانگیرشان خواهد شد.

 

جمع بندی

همانطور که در بالا اشاره شد اگرچه تاثیر تکنولوژی بر زندگی بر تمام ابعاد جامعه دیده میشود و در خیلی از موارد مفید و سودآور بوده است، اما نباید اثرات منفی آن را از یاد برد برد، زیرا این اثرا به مرور زمان و به تدریج اثر کرده و درمان آن به سختی صورت میگیرد، بهترین کار ایجاد تعادل بین تکنولوژی و زندگی است تا یک زندگی سالم داشته باشید.

0
ثبت کامنت برای این مقاله...x