3 خرداد , 1403

مجله زومـفا

دنیا منتظرت نمیمونه

طبقه بندی در تکنولوژی

طبقه بندی در تکنولوژی

طبقه بندی در تکنولوژی

طبقه بندی در تکنولوژی

همانطور که می­‌دانید امروزه تکنولوژی در زندگی آدمی حرف اول را می­زند و در هر کار و فعالیتی کم و بیش پای تکنولوژی به میان می‌­آید. حال آن که این تکنولوژی­‌ها از ساده تا نوع پیشرفته آن از نظر علمی دسته بندی می­‌شود، ما در این مقاله سعی داریم تا درباره طبقه بندی در تکنولوژی و دیگر موضوعات ذیل بحث کنیم پس با زومفا همراه باشید.

 • تعریف تکنولوژی
 • انواع طبقه بندی تکنولوژی
 • طبقه بندی تکنولوژی از نظر راهبردی

 

تعریف تکنولوژی

در ابتدا بهتر است بدانیم منظور از تکنولوژی چیست و به چه چیز­هایی تکنولوژی گفته می­‌شود؟

تکنولوژی یا همان فناوری به دانش و علمی گفته می‌­شود که منجر به طراحی و طرح یک ایده در ذهن مخترعین گردیده و با توجه به تجربه عملی شده است، به طوریکه امروزه به عنوان یک وسیله و یا یک ماشین پردازش قادر به انجام کار هست. حال این تکنولوژی می­‌تواند بسیار ساده برای مثال یک ساعت مچی بوده و یا بسیار پیچیده مثل ساخت ربات باشد.

تا اینجای کار با تعاریف گفته شده این­طور تصور می­‌شود که تکنولوژی بسیار مفید است اما حقیقت این است که می­‌تواند مضر نیز باشد که البته به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. برخی از این مزایا و معایب تکنولوژی عبارت­‌اند از:

 • روی کار آمدن تکنولوژی و فناوری انجام کار­ها و امور را برای انسان بسیار راحت‌­تر و سریع‌­تر کرده است.
 • تکنولوژی می­‌تواند بسیاری از کار­ها را بدون نیاز به نیروی انسانی انجام دهد و به تنها از پس آن بر می‌­آید.
 • تکنولوژی به گونه ای با زندگی انسان عجین شده است که بدون آن زندگی وی را با مشکل رو به رو می­‌کند.
 • تکنولوژی انجام کار­های محال را ممکن می‌­سازد برای مثال در بحث پزشکی در تشخیص و درمان توانسته افراد زیادی را از مرگ نجات دهد.
 • اما با این تعاریف نمی­‌توان از ضرر­های تکنولوژی چشم پوشی کرد برای مثال با روی کار آمدن ربات­‌ها به جا انسان افراد زیادی بیکار شده اند.
 • تکنولوژی انسان­‌ها را تنبل­‌تر کرده به همین دلیل از ورزش کردن غافل شده و در نتیجه دچار بیماری­‌هایی مثل چاقی و دیابت می­‌شوند.

 

انواع طبقه بندی تکنولوژی

همانطور که می­‌دانید تکنولوژی را می‌­توان بر اساس پامتر­های مختلف دسته بندی کرد. پاره‌­ای از طبقه بندی­ در تکنولوژی بر اساس اینکه تکنولوژی در چه زمینه­‌ای وجود دارد انجام می‌­شود برای مثال:

 • تکنولوژی پزشکی، همانطور که گفته شد در این حیطه تکنولوژی در بحث پزشکی وارد شده و کمک بسیار شایانی در مورد درمان و پیشگری از بیماری کرده است و بسیاری از افراد را مرگ و بیماری نجات داده است. یکی از این تکنولوژی­‌ها در این مورد ساخت اشعه لیزر است که بدون عمل جراحی و خون ریزی، می­‌تواند عمل را انجام داده و زائده‌­ای را از بدن بیمار خارج کند حتی بدون نیاز به بخیه.
 • تکنولوژی ارتباطات، در این مورد که تقریبا همه افراد جامعه از کوچک و بزرگ با آن سر وکار دارند وسایل و تجهیزاتی اختراع شده اند که علاوه بر سرگرم بودن، کاربرد ارتباطی نیز داشته برای مثال گوشی­‌های همراه که امکان ارسال پیام و تماس حتی با خارج از کشور را نیز فراهم می­کنند از شگفت انگیز­ترین تکنولوژی­‌ها به شمار می­روند.
 • تکنولوژی کشاورزی، حتما می­‌دانید که زندگی و خورد و خوراک آدمی بر پایه کشاورزی بوده و بدون آن امکان تهیه غذا وجود ندارد، به همین دلیل اهمیت تکنولوژی در بحث کشاورزی بسیار زیاد است، به عنوان مثال یک نمونه تکنولوژی در کشاورزی، ربات­‌های شبیه انسان اند که در برخی کشور­ها ساخته شده اند و می­‌توانند از روی رنگ میوه، میوه رسیده را تشخیص داده و آن را بچینند.
 • تکنولوژی حمل و نقل، بر خلاف گذشته که تنها راه حمل و نقل افراد و وسایل اسب و چاپار بوده است امروزه به لطف وجود تکنولوژی سریع­ترین امکانات روی کار آمده اند که حتی بی خطر­تر و سریع­تر از هواپیما حرکت می­‌کنند و فاصله تا مقصد را کمتر از چند دقیقه سپری می­‌کنند، در کره قطار‌های فوق سریع اختراع شده اند که حتی چرخ ندارد که اصطکاک ایجاد کنند و با نیروی برق به سرعت حرکت می‌­کنند.

 

طبقه بندی تکنولوژی از نظر راهبردی

علاوه بر دسته بندی بالا که در مورد طبقه بندی در تکنولوژی وجود دارد، تکنولوژی را می­‌توان بر اساس پیچیدگی و راهبردی بودن نیز در گروه­‌های مختلف طبقه بندی کرد که در اینجا به چند مورد از آن­‌ها اشاره کرده و درباره هر کدام یک مثال نیز گفته می­‌شود.

 • تکنولوژی­‌های پایه

این نوع طبقه بندی در تکنولوژی همانطور که از نامش پیداست جزو تکنولوژی­‌های پایه و اساسی به حساب می­­‌آیند که اغلب قدیمی­‌تر بود و سایر تکنولوژی­‌های جدید بر اساس آن پایه گذاری می­‌شوند. به عنوان مثال تکنولوژی گوشی­‌های ثابت که چندین سال پیش ابداع شده است به عنوان تکنولوژی پایه شناخته می­‌شود و هم اکنون ایده گوشی‌­همراه و لمسی از آن بر گرفته شده است.

 • تکنولوژی در حال ظهور (نوظهور)

تکنولوژی‌­های نوظهور را می‌­توان تکنولوژی آینده نیز نام­گذاری کرد زیرا این نوع تکنولوژی در زمان حال به انجام رسیده و عملی شده اما هنوز مورد استفاده عموم نگردیده و حداقل پنج تا ده سال دیگر به بهره برداری خواهد رسید، یکی از این تکنولوژی­‌های نوظهور اختراع قرص ضد آفتاب است که می‌­تواند بهترین گزینه به عنوان جانشین کرم ضد آفتاب باشد البته با تاثیر گذاری بیشتر نسب به کرم ضد آفتاب.

 • تکنولوژی بسیط

این نوع طبقه بندی در تکنولوژی که به معنای همان پراکندگی و وسیع بودن است به تکنولوژی­‌هایی اتلاق می­گردد که تقریبا در تمام جامعه گسترش یافته و جنبه عمومی دارد و هر نوع طبقه بندی در هر زمینه‌­ای می­‌تواند از این تکنولوژی بهره ببرند، برای مثال گوشی­‌همراه می­‌تواند یک تکنولوژی بسیط به حساب آید، یا حتی وجود اینترنت در جامعه که همه افراد و حتی همه حرفه­‌ها به آن نیاز اساسی دارند، البته اینترنت را می­توان به عنوان تکنولوژی پایه نیز طبقه بندی کرد.

 

جمع بندی

همانطور که در بالا اشاره شد شما با دانستن طبقه بندی در تکنولوژی و انواع آن بهتر می­‌توانید نوع تکنولوژی را تشخیص داده و از آن استفاده کنید و یا حتی در زمینه کشف یک تکنولوژی جدید قدمی بردارید. با همه این­‌ها باید دقت داشته باشید که استفاده از تکنولوژی­‌های روز به آن وابسته نشده و سعی کنید بین تکنولوژی و دنیای طبیعی یک تعادل برقرار نمایید.

0
ثبت کامنت برای این مقاله...x